30 év - 30 könyv - életem legmeghatározóbb könyvei

2024.04.14

30 éves lettem, így gondoltam ez egy remek apropó arra, hogy összeszedjem életem eddigi legmeghatározóbb könyveit, és megvizsgáljam, most már szerkesztői szemmel is, hogy miért pont ezek a könyvek kerültek a listámra.

Úgy gondolom, hogy így egy kicsit jobban megismerhettek engem is az olvasmányaimon keresztül, illetve beszélhetünk egy csomó fontos és érdekes témáról, legyen az akár az olvasóvá nevelés, a különböző korcsoportok igényei vagy egyes zsánerek jellemzői.

A posztsorozat első részében nem egy konkrét könyvről lesz szó, hanem inkább az olvasás megszerettetéséről, de aztán már jönnek is sorban majd életem legmeghatározóbb könyvei. Lesz itt minden, a meséktől a kötelező olvasmányokon át, a fantasy és romantikus könyvekig, de akadnak novelláskötetek és ismeretterjesztő könyvek is a listámon.

Nektek van ilyen listátok? Milyen könyvet, könyveket tennétek rá mindenképpen?

Egy biztos, én nagyon élveztem összeszedni és szerkesztői szemmel is megvizsgálni ezeket a könyveket, remélem nektek is tetszeni fog ez a 30 év - 30 könyv sorozat!

30 év - 30 könyv - életem legmeghatározóbb könyvei


30 év - 30 könyv #1 - Ismeretterjesztő gyerekkönyvek


Az első emlékem a könyvekkel kapcsolatban (legalábbis, amit fel is tudok idézni), hogy a dédszüleim házának folyosóján volt egy, a padlótól a plafonig érő polcrendszer telis-tele könyvekkel. Amikor óvodás voltam imádtam előtte a szőnyegen feküdni, a délutáni napsütésben és lapozgatni a könyveket. Akkor még nem is tudtam olvasni, de emlékszem, hogy nagyon szerettem nézegetni a képeket, és kitalálni mellé saját történeteket.

Az alsó polc volt az "enyém" - igazából az unokatestvéremé, aki már tudott is olvasni, de kedvesen megosztotta velem - ami tele volt mesekönyvekkel és állatos/növényes kiadványokkal. Az elmúlt napokban intenzív kereső hadjáratot folytattam azért, hogy megtaláljam az egyik kedvenc zöld borítójú, állatokról szóló könyvemet, de sajnos ennyi információval még az interneten sem boldogul túl jól az ember. 

Ez tipikusan az a helyzet, amikor egy könyvesboltba úgy megy be valaki, hogy: nem emlékszem a címére, de zöld volt a borítója… 

Szóval ennek a konkrét könyvnek a keresését feladtam, de közben örömmel tapasztaltam, hogy azóta is rengeteg, hasonló tematikájú állatos, bolygós, növényes ismeretterjesztő könyv jelenik meg a mai napig.

Azt mindenképpen meg szeretném említeni, hogy nálam ez a korszak nagyjából az 1990 - 2000 évtized könyveit jelentette, és akkoriban még nem volt mindenki számára elérhető az otthoni internet, illetve kevesebb mese volt a tévében, mint napjainkban.

Éppen ezért fordulhatott elő, hogy én ezeken a könyveken keresztül ismertem meg a világot, a különböző külföldi növényeket, az olyan állatokat, mint az oroszlán, az elefánt vagy a krokodil. Minden olyan információt, ami ma már egy kattintásnyira van a gyerekektől.

Viszont az, amit ezektől az ismeretterjesztő könyvektől kaptam - a kíváncsiság, a nyitottság az új dolgokra, illetve a természet megismerésére - az alapjaiban határozta meg a személyiségemet is. Ezek után alig vártam, hogy megtanuljak olvasni, és ne kelljen megvárni, míg valaki leül mellém és felolvassa, hanem egyedül is kalandozhassak a könyvek világában.

S akkor nézzünk meg szerkesztői szemmel, hogy miért is olyan népszerűek ezek a könyvek?

A gyerekek 1-2 éves korig általában a különböző fürdős, szivacsos vagy rágható könyvekkel találkoznak, amelyek nagy színes illusztrációkon keresztül az alakzatokkal, vagy például az állatok neveivel, hangjaival ismertetik meg őket. Ezeken keresztül kezdik el felfedezni a világot maguk körül.

Ilyenkor kezd kialakulni a szókincsük is, így a következő lépcsők lehetnek a leporellók, lapozgatós könyvek, melyekben mondókák, versek és minimális cselekményű történetek találhatók. A gyerekek ekkor még leginkább a nyelv zeneiségére figyelnek, és azt élvezik, ahogy a szülők, nagyszülők felolvasnak nekik. 

3-4 éves korban - kb. ennyi lehettem én is a cikk elején felidézett időszakban - a hétköznapi témák a legérdekesebbek a gyerekeknek. Mi, hogy működik? Miért így? Milyenek a növények és az állatok? Miért ilyenek? Bizony, én is az őrületbe tudtam kergetni mindenkit az állandó miért kérdéseimmel, ráadásul nem hagytam magam lerázni sem, amíg nem kaptam konkrét választ egy-egy kérdésemre. 

Ilyenkor, ha túltettük magunkat a következő miért kérdés okozta frusztráción, láthatjuk, hogy a világ felfedezése az izgalmas még a gyereknek, hiszen bekerül az óvodába és ott is elkezd tanulni az életről. Ezután pedig már szétválik az ismeretterjesztő irodalom és a fikció, de erről majd egy későbbi posztban.

Tehát elmondhatjuk, hogy ebben az időszakban a felfedezésen, a szavak és a világ megismerésén van hangsúly. S ami a könyvek mellett szól még, az a képernyőmentesség.

Persze sok gyerek, hamar megismerkedik az okostelefonokkal, de ha csak a képernyő ideje egy részét lecseréli könyvekre, az már jobb a fejlődésére nézve.

Összegzésként tehát azt mondhatnám, hogy bár ilyenkor még a gyerekek nagy része nem tud olvasni, mégis jót tesz nekik, ha már ebben a korban találkoznak könyvekkel és történetekkel, még akkor is, ha mi olvassuk fel nekik. S ezzel is elindíthatjuk őket az olvasóvá válás útján, hiszen megszerethetik a könyveket.